Festyn za nami
Wydarzenia

W niedzielę, 30 września na boisku przy Szkole Podstawowej im. ks. Anastazego Sadowskiego w Lisich Jamach, odbył się już XIX festyn „Swiãto bùlwë”. Na początku panie: Anna Reiter i Żanetta Penkowska przywitały wszystkich zebranych, wymieniły atrakcje, które czekają na przybyłych gości i omówiły co będzie działo się na scenie.

Jako pierwszy na scenie wystąpił chórek „Smyczek”, który już od 18 lat prowadzi pani Żanetta Penkowska. Następnie, panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Jezioranki” z Gowidlina, wyrecytowały i zaśpiewały utwory w języku kaszubskim. Potem nadszedł czas na umiejętności sprawnościowe, gdyż panie z KGW „Marzebiónczi” z Długiego Krza ogłosiły konkurs dla panów: Kto w danym czasie oskubie jak najwięcej ugotowanych jajek… Oczywiście zabawie towarzyszyły okrzyki dopingu i wiele śmiechu. Zwycięzcą okazał się pan Leszek Treder z wynikiem 13 oskubanych jajek. Później na scenie zrobiło się bardzo muzycznie. Najpierw wystąpiła uczennica naszej szkoły, Julia Czaja z kl. VII B. Następnie uzdolniony, młody wokalista z Sierakowic, laureat Kaszubskiego Idola 2017, Mateusz Pawelczyk wprawił w zachwyt całą publiczność, a także zaprosił do wspólnego śpiewu. Anna Brzeska, która prywatnie przyjechała na ziemniaczany festyn, także wystąpiła i zaśpiewała. Kolejnym punktem muzycznym był koncert zespołu Pivnic Band, który działa od kilku lat przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sierakowicach. Na koniec pani Żanetta przygotowała konkurs „Jaka to melodia” w którym uczestnicy musieli zanucić usłyszaną w słuchawkach piosenkę, a reszta drużyny odgadnąć jaka to melodia….

W między czasie uczniowie mogli: obejrzeć wóz strażacki OSP z Borzestowa, korzystać z wężów pożarniczych oblewając stojące z boku ciągniki ze „Swojskiej Hurtowni” państwa Brzeskich a także wejść do policyjnego radiowozu i włączać sygnały świetlne. Interesującym miejscem do odwiedzin był kącik z używanym przed laty i obecnie sprzętem do prania. Pogadankę o tym jak gospodynie radziły sobie z praniem na przestrzeni lat przygotowała pani Dorota Wolska. Swoje stoisko miał również Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu, gdzie pan Paweł Leszczyński przygotował kilkanaście różnych odmian ziemniaków uprawianych w naszym województwie. Dużym zainteresowaniem cieszyła się kolekcja gadów, owadów, karaluchów, patyczaków i pająków p. Anny Borowicz z Żukowa. Każdy chętny miał możliwość wykonania posiewu bakterii na pożywkach w szalkach Petriego.

            Każdy również mógł skosztować „plińców z bulew”, ciast upieczonych przez mamy naszych uczniów, hot-dogi, frytki, które ufundowała firma FARM FRITES, gofry, pierogi, chleb ze smalcem i wiele innych przysmaków.

Uczniowie wzięli udział w kilku zmaganiach. Tradycyjnie już popularnością cieszył się konkurs na najcięższego ziemniaka:

I miejsce – Zofia Bendzmer, 1250 g oraz 1226 g

II miejsce – Artur Fularczyk 944 g

III miejsce – Damian Myszk 925 g

W konkursie plastycznym na plakat promujący wartości odżywcze ziemniaka, I miejsce zdobył Kacper Michnowski z kl. II, II miejsce zajęła Julia Garska z kl. III, zaś III miejsce otrzymała Kinga Pobłocka z kl. II. Wyróżnienia otrzymali Maciej Markowski z kl. III oraz Patrycja Wittka z kl. II.

Uczniowie klas IV – VIII mieli za zadanie napisać rymowankę o ziemniaku. I tu komisja wyróżniła następujące osoby: Kingę Gojtowską, Wiktorię Markowską i Natalię Dułak.

Pomimo iż było wietrznie i chłodno, atmosfera wśród publiczności i przybyłych gości była gorąca. Należy również wspomnieć, że nie sposób wymienić wszystkich sponsorów, którzy przyczynili się do realizacji festynu, ale wszystkim i każdemu z osobna bardzo dziękujemy. Bez nich nie dalibyśmy rady.

Nad. A. Reiter








Wybierz klasę:



Plan ważny od 23.09.2019